Slovník pojmů
Multi Coated
Vícevrstvá antireflexní povrchová úprava čoček či filtrů, která efektivně zamezuje tvorbu nežádoucích
EF-S
Canon EF-S je označení bajonetu objektivů Canon, které jsou určeny výhradně pro digitální zrcadlovky
ISO
ISO označuje citlivost filmů či snímače, čím vyšší je udané číslo, tím je např. film citlivější. Jako

Další pojmy…

Slovník pojmů

Zpět na celý slovník


A

Aberace

Aberace (chromatická vada) vzniká barevným posunem světla po průchodu objektivem. Viditelná je především u kontrastních scén, projevuje se "rozpitím barev", růžovým až fialovým lemem. Tato vada se minimalizuje u lepších objektivů použitím čoček ze skla s nízkým rozptylem - označení LD, ED apod.

AEB

Auto Exposure Bracketing je funkce, která umožňuje nafotit 3 snímky po sobě, kdy každý snímek bude jinak exponovaný - správně / podexpovaný (světlejší) a přeexponovaný (tmavší). Zove se též jako expoziční vějíř - na fotoaparátu si jen nastavíte v jakém rozsahu EV jej chcete, většinou bývá nastavení po 1/2 EV či 1/3 EV v max. rozsahu 2 až 5EV, záleží na typu fotoaparátu. Tuto funkci využijte v problémových světelných podmínkách, kdy chcete mít jistotu, že fotka "vyjde" či jako podklad pro "slepované HDR" snímky, kdy chcete rozšířit expoziční rozsah na snímku pomocí prolnutí více fotografií v počítači.

APS-C snímač

APS-C snímače jsou menší než kinofilmové políčko, mají velikost cca 16x24 mm, musí se proto pro srovnání s kinofilmem ohnisko objektivu násobit 1,5x (Nikon) 1,6 (Canon).

ASPHERICAL

ASPHERICAL - Asférické čočky prakticky eliminují problém koma (vada čoček, projevující se tím, že bod se zobrazí jako soustava obrazců) a dalších typů zkreslení - a to dokonce i s nejmenší clonou. Zvláště užitečné jsou při korekci zkreslení u širokoúhlých objektivů. Použití asférických čoček navíc umožňuje konstrukci menších a lehčích objektivů.
 

nahoru


C

Coated

Coated (C) je označení pro základní antireflexní vrstvu na filtrech či objektivech, většinou se jedná o jednu vrstvu po každé straně filtru/čočky. Vzhledem k většímu počtu čoček v objektivech je lepší využít vícevrstvou antireflexní vrstvu zvanou Multi Coated (MC), která lépe odstraňuje nežádoucí odlesky.

nahoru


D

DIN

DIN označuje citlivost filmů, většinou se dnes tato citlivost udává v ISO (ASA).
DIN se označuje ve °, co krok je u DIN po 3°, to je dvojnásobek zančené citlivosti v ISO.
DIN 15° je ISO 25, DIN 18° je ISO 50, DIN 21° je ISO 100, DIN 24°je ISO 200 atd.,

DPI

Tento pojem udává, kolik obrazových bodů se zobrazí na palec (2,54cm - Dote Per Inch)

nahoru


E

ED

ED sklo je označení pro skla objektivů s mimořádně nízkým rozptylem, díky použití těchto skel se minimalizuje chromatická aberace.

EF

Canon EF je označení bajonetu kinofilmových a digitálních zrcadlovek Canon EOS. Canon EF bajonet byl představen v roce 1986 a používá se u zrcadlovek Canon s automatickým ostřením, nahradil tak dříve používaný systém bajonetu Canon FD. Objektivy s bajonetem Canon EF můžete použít i na digitální fotoaparáty s bajonetem Canon EF/EF-S, v případě, že máte bezzrcadlovky Canon, je třeba si pořídit adaptér na tělo Vašeho fotoaparátu - Canon Camera Mount adapter EF-M/EF či Mount Adapter RF/EF.

EF-S

Canon EF-S je označení bajonetu objektivů Canon, které jsou určeny výhradně pro digitální zrcadlovky Canon EOS s APS-C snímačem (jako např. Canon EOS 600D, 700D, 800D apod.), nelze tak použít objektivy Canon EF-S na filmové zrcadlovky Canon EOS ani na Full Frame zrcadlovky Canon EOS jako je Canon EOS 5D, EOS 6D apod-

Expozimetr

Expozimetr měří intenzitu světla a udává, jaké hodnoty (čas a clona) je při dané citlivosti (ISO) vhodné nastavit pro dobře nafocenou / natočenou scénu.
 

nahoru


F

Full Frame

Full Frame je snímač, který má prakticky velikost kinofilmového políčka 24x36mm (po zaokrouhlení na celé mm). Naleznete jej například u digitálních zrcadlovek Canon EOS 5D, Nikon D850.
Pro fotoaparáty s Full Frame senzorem nelze plně využít objektivy určené pro APS-C, páč ty nevykreslí celé políčko snímače či nejdou ani na fotoaparát nasadit (Canon EF-S objektiv pro APS-C nelze nasadit na Canon EOS 5D s EF bajonetem).

nahoru


G

G

Objektivy Nikon s označením G nemají na svém těle prstenec pro ovládání clony. Požadovaná clona se nastavuje přímo z těla fotoaparátu, pokud tuto funkci tělo fotoaparátu umožňuje.
 

nahoru


I

IF

Internal Focus -  vnitřní zaostřování objektivu - veškerý pohyb čoček objektivu je omezen na vnitřní část nevysunovacího tubusu objektivu, což umožňuje kompaktnější a lehčí konstrukci i zaostřování na kratší vzdálenost. Použití menšího a lehčího seskupení čoček navíc zajišťuje rychlejší ostření.

IS

IS (Image Stabilizer) je označení optické stabilizace obrazu u objektivů a vybraných kompaktních fotoaparátů Canon. Pomocí gyrosenzorů vyrovnává zadní čočka či skupina čoček otřesy, stabilizuje tak obraz, což umožňuje fotografovat např. bez blesku i v interiéru.

ISO

ISO označuje citlivost filmů či snímače, čím vyšší je udané číslo, tím je např. film citlivější. Jako základní citlivost se udává ISO 100, ale potřebujete-li fotit sport či v interiéru, tak je třeba využít citlivosti vyšší, jako je ISO 400, ISO 800 apod. Stejné hodnoty jako ISO jsou udávány i v ASA, můžete se setkat také s citlivostí označené dle DIN, GOST apod. - zde je udávaná citlivost ve ° (ISO 100 je 21° DIN, dvojnásobná citlivost ISO 200 je 24° DIN.

nahoru


J

JPEG

JPEG či JPG, JPI je formát záznamu digitalního obrazu. Jde o nejčastěji používaný formát, který má samozřejmě také nějaké mušky a v kombinaci s velkým nastavením komprese se sice vejde hodně snímků na kartu, ale v horší kvalitě, z které dostanete fotografie menšího formátu. Pro kvalitnější záznam obrazu doporučujeme nastavit ve fotoaparátu TIFF či RAW formáty.

nahoru


M

Manuální režim

V manuálním režimu fotoaparátu (M) nastavujete, stejně jako u starých filmových fotoaparátů čas i clonu ručně, idéální chcete-li fotit ve specifických světelných podmínkách či záměrně chcete upravit expozici dle sebe - např. focení siluet v protisvětle atd.

Multi Coated

Vícevrstvá antireflexní povrchová úprava čoček či filtrů, která efektivně zamezuje tvorbu nežádoucích odlesků.
V současné době jsou různé varianty MC vrstev, většinou s další vrstvou, která omezuje nadměrné špinění či poškození vrstev atd. ( Nano MC, Antistatic MC, či tvrzené vrstvy MRC u filtrů B+W).

nahoru


P

PictBridge

Komunikační standard pro přímý tisk z fotoaparátu bez použití počítače.

Plná automatika

Na fotoaparátech najdete tuto automatiku vetšinou jako zelený obdélníček či zelené "A" - v této univerzální automatice se schválně nedá moc nastavit, je určena pro úplné začátečníky, které po chvilce tato automatika začne (většinou) štvát, bo kecá i do blesku a automaticky jej aktivuje - doporučujeme raději používat programovou automatiku (P) či specifické automatiky pro sport, krajinu atd.

Priorita clony

Při nastavení funkce priority clony (označení na fotoaparátech A, AV) na fotoaparátu nastavíte požadovanou clonu a fotoaparát si automaticky dopočítá čas. Vhodné pro portréty, krajinky či produktovou fotografii, kdy chcete mít zachovanou stejnou hloubku ostrosti.

Priorita času

Prioritu času (na fotoaparátech vetšinou značeno TV, T) využijete především při focení pohybujících se objektů - nastavíte požadovaný čas závěrky a fotoaparát automaticky nastaví clonu.

Programová automatika

Automatický režim - programová automatika (P) nastavuje clonu a čas automaticky, většinou nastavuje nejrychlejší čas v daných podmínkách, aby nevznikla pravá mazanice :), oproti plné automatice většinou "nekecá" do blesku, automaticky jej nezapíná, není-li nastaveno jinak....

nahoru


R

RAW

RAW sice můžete vidět na zdravých pochutinách, ale budeme se držet fota, že. Soubory ve formátu RAW jsou surová data, z kterých, když na to máte čas, náladu i správné oko, vytáhnete vše při zpracování v počítači.
RAW soubory má každý typ fotoaparátu jiné, je nutné použít SW dodaný s fotoaparátem či stáhnout aktualizaci používaného grafického programu. Aby to bylo ještě složitější, tak RAW soubory poznáte dle koncovky .CR2 / CRW (Canon) . NEF (Nikon) , .ORF (Olympus) .....

nahoru


S

Sluneční clona

Sluneční clona slouží k ochraně objektivu před nežádoucím světlem při fotografování v exteriéru - zabrání se tak reflexům na snímcích ať se jedná o reflex od sluníčka či odrazy např. od vodní plochy, sněhu atd.
Clony jsou dnes většinou tvarované pro co nejvyšší účinnost, s uchycením na objektiv pomocí bajonetu. 
V nabídce máme také univerzální clony (gumové, plastové),  které jsou vhodné především pro starší objektivy, uchycení je zde do závitu filtru.
 

Snímač

Snímačem se ve fotografii nazývá především senzor snímající obraz, který dále zpracovává procesor a ukládá je na paměťovou kartu ve formě 1 a 0 :).
Čím větší snímač máte, tím je menší šum v obraze (samozřejmě záleží i na typu procesoru atd.). U větších snímačů jde mnohdy lépe konstruovat objektivy, respektive korigovat především sférické zkreslení objektivů.
Obrazový snímač se dělí také dle typu na CCD či dnes více využívaný CMOS.

Zrcadlovky se snímačem typu Full Frame (např. Canon EOS 5D, Nikon D850) mají snímače takřka velikosti kinofilmového políčka 24x36mm.
APS-C snímače jsou menší, mají velikost cca 16x24 mm, musí se proto pro srovnání s kinofilmem ohnisko objektivu násobit 1,5x (Nikon) 1,6 (Canon).
U kompaktních fotoaparátů jsou základem dnes snímače s úhlopříčkou 1/2,3" (cca 4x6 mm), vyšší řada kompaktů využívá snímače s úhlopříčkou 1" (cca 9x13 mm).

Standardní objektiv

Standardním objektivem je brán objektiv, který má ohnisko okolo 50mm (správně je standardem 43mm pro kinofilm...). Tyto objektivy jsou základním objektivem, který je vhodný pro univerzální focení, či je vhodný pro produktovou fotografii a všude tam, kde se chcete vyvarovat zkreslení objektu.

STM

STM (Stepping Motor) je nejnovější motůrek ostření u objektivů Canon. Jedná se o krokový motor, který je tak tichý, že není slyšet ani při natáčení videa. Tento motůrek má zatím omezení, že není nejsilnější, proto jej objevíte především u základních pevných a standardních zoomů Canon.

SWM

SWM je označení ultrazvukového zaostřovacího motoru objektivů Nikon.
AF-S Nikkor objektivy jsou vybaveny motorem Nikon Silent Wave, který převádí "vlnění" do rotační energie, pohánějící autofokus. To umožňuje rychlou, mimořádně přesnou a téměř bezhlučnou práci autofokusu.

Synchronizace blesku

Synchronizace blesku byla na fotoaparách značena jako X, X-Sync či barevně odlišeným časem na ovládácím kolečku fotoaparátu.
Tento čas  (většinou 1/90s či 1/125s) zaručuje správné nafocení scény s externím bleskem, kdy nedochází k tomu, že máte na fotografii jen část vyfoceného políčka a zbytek jen tmavý pruh. Moderní blesky a fotoaparáty mají tzv. vysokorychlostní synchronizaci blesku. kdy je možné díky prodlouženému záblesku exponovat s bleskem třeba i na 1/8000s.

nahoru


Š

Širokoúhlý objektiv

Čím je hodnota v mm na objektivu nižší, tím je úhel záběru širší - mezi širokoúhlé objektivy se počítají obejktivy pod 35mm - 28mm, 24mm, 20mm.
Tyto objektivy jsou vhodné pro interiéry, krajinky či focení třeba tchýně z podhledu :D. U těchto objektivů je třeba dát pozor na zkreslení, proto ty portréty tchýně berte jako jednorázový vtip, tolik životů nemáte.

nahoru


T

Teleobjektiv

Teleobjektivem se značí objektivy s vyšším ohniskem, který je u objektivů značen v mm. Mezi tyto objektivy se počítají ty, které mají 85mm a výše (135mm, 200mm atd. - počítáno na kinofilmové políčko, u fotoaparátů s APS snímačem musíte ohnisko vynásobit 1,5x či 1,6x - tam už mezi teleobjektiv lze počítat i objektiv, který je na kinofilmu značen jako 50mm).
Teleobjektivy jsou vhodné pro portréty, sport, focení zvěře, bo si objekt "přiblížíte" a hlavně odsadíte rušivé pozadí, krásně Vám tak vynikne fotografovaný objekt na fotografii.

TIFF

TIFF je zkratka Tag Image File Format pro formát digitálního obrazu, který je vhodný pro rastrovou grafiku - velké, náročnější tisky apod.

TTL

TTL (Trough The Lens) označuje měření expozice "skrz" objektiv. Jedná se o nejpřesnější měření správné expozice, kdy expozimetr měří světlo, které opravdu "projde" objektivem, tím pádem vezme expozimetr v potaz i použité filtry, extendery či mezikroužky, které bylo jinak potřeba započítat u externích expozimetrů a dle toho prodloužit expoziční čas.
V současné době jsou různé varianty TTL, které jsou uzpůsobeny hlavně pro přesnější měření expozice při použití blesků, kdy započítávávají i vzdálenost od objektu. (Canon E-TTL, Nikon 3D TTL atd.).

nahoru


U

USM

USM (Ultra Sonic Motor) je ultrazvukový motor používaný u objektivů a vybraných kompaktních fotoaparátů firmy Canon. Tento motůrek zajišťuje rychlé a především tiché zaostřování. Vetšina objektivů má motůrek ostření kruhového typu (Ring USM), který umožňuje kdykoli přeostřit ručně objektiv bez nutnosti přepínání objektivu na ruční ostření (MF).

nahoru


V

Virtual Kit Promo

Po zakoupení fotoaparátu můžete do 90 dnů zakoupit objelktiv Canon a získat dodatečně slevu na objektiv 550,- Kč až 27000,- Kč dle objektivu, kompletní seznam najdete zde

nahoru